U utorak, 10. siječnja 2023. godine u Muzeju Cetinske krajine (zgrada Palacina) s početkom u 11 sati održana je Uvodna konferencija o projektu „Osnaživanje i socijalne uključivanja ranjivih skupina“. (Kodni broj UP.02.1.1.16.0483.)
Ukupna vrijednost projekta je 1.484.400,00 Kuna (197.013,74 Eura). Ukupan iznos bespovratnih sredstava je 1.484.400,00 Kuna (197.013,74 Eura). Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 85%., dok Republika Hrvatska iz državnog proračuna sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 15%.
Razdoblje provedbe projekta je od 7.11.2022.g. do 7.07.2023.g.
Na Uvodnoj konferenciji sudjelovalo je 30-ak pripadnika ciljne skupine (nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ-a s naglaskom na teže zapošljive skupine u lokalnoj zajednici) članovi projektnog tima i zainteresirana javnost. Na kraju konferencije upriličen je i prigodni catering.
Projekt zapošljava 30 nezaposlenih žena s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem čime im se smanjuje rizik od siromaštva, povećava njihovu socijalnu uključenosti i konkurentnost na tržištu rada, te ujedno potiče socijalnu uključenost i povećava razinu kvalitete života krajnjih korisnika (starijih i osoba u nepovoljnom položaju), pružajući im podršku u svakodnevnom životu, a žive u teško dostupnim i slabije naseljenim ruralnim naseljima.
Prvi element projekta se zove : „Zapošljavanje žena iz ciljane skupine u svrhu potpore i podrške starijim i/ili nemoćnim osobama kroz programe zapošljavanja u lokalnoj zajednici“.
Zapošljavaju se žene pripadnica ranjivih skupina u periodu od 6 mjeseci koje će svojim radom i aktivnostima poboljšati kvalitetu života krajnjim korisnicima, pružajući im primjerice pomoć u dostavi namirnica, pomoć u pripremi obroka u kućanstvima krajnjih korisnika, pomoć u održavanju čistoće stambenog prostora/domova krajnjih korisnika, pomoć pri oblačenju i svlačenju, briga o higijeni, pomoć u socijalnoj integraciji, pomoć u posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa, dostava pomagala i sl...), pružanje podrške krajnjim korisnicima kroz razgovore i druženje te uključivanje u društvo, pratnju i pomoć u raznim društvenim aktivnostima. Svaka zaposlena žena pružat će potporu i podršku za najmanje šest krajnja korisnika.
Drugi element projekta je „Promidžba i vidljivost“.
Za potrebe vidljivosti i promidžbe projekta održava se Internet stranica projekta www.perka-dp.com gdje će se promovirati projekt i projektne aktivnosti. Izrađuju se slijedeći promotivni materijali: roll up plakat, 100 plakata, 1000 letaka, 100 brošura, 100 T-shirt majica kratkih rukava, 100 majica dugih rukava. Za potrebe projekta održati će se uvodna i završna konferencija o projektu.
Treći element projekta je „Upravljanje projektom i administracija“.
Ciljane skupine su:
- Nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ-a s naglaskom na teže zapošljive skupine u lokalnoj zajednici. Prednost u zapošljavanju imaju:
- žene starije od 50 godina, žene s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, žene koje su izašle iz sustava skrbi (domova za djecu) i udomiteljskih obitelji, odgojnih zavoda i sl., liječene ovisnice, povratnice s odsluženja zatvorske kazne unazad 6 mjeseci, pripadnice romske nacionalne manjine, beskućnice
- ostale žene u nepovoljnom položaju o čemu svjedoče odgovarajućim dokumentom.
Cilj projekta: Zapošljavanje nezaposlenih žena pripadnica ranjivih skupina.
Specifični cilj projekta: Zapošljavanje teže zapošljivih žena i pružanje usluga krajnjim korisnicima u potrebi te potaknuti njihovu socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života.
Partneri na projektu su Centar za socijalno uključivanje ranjivih skupina FENIX, Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Cetinske krajine, Hrvatski zavod za zapošljavanje - Područna služba Split i Centar za socijalnu skrb Sinj.